Jakie błędy popełniamy podczas organizacji ślubu i wesela? Owszem czasami może się zdarzyć, że niektóre rzeczy będą wymykać się spod kontroli w dniu ślubu (np. nieoczekiwana burza z piorunami lub DJ z grypą). Ale jest też kilka typowych błędów w planowaniu ślubu, których można uniknąć z góry.  Nawet najbardziej zorganizowana para może popełniać błędy podczas planowania swojego wielkiego dnia. Jeśli i Ty jesteś w trakcie, bądź na początku organizacji i zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę to przygotowałam dla Ciebie artykuł z listą najczęstszych błędów w planowaniu ślubu, które popełniają pary.

Ustalenie solidnego budżetu ślubnego

Pieniądze mogą nie być najfajniejszym tematem do dyskusji, ale są bardzo ważne. Zawsze powtarzam, że pierwszym krokiem, jaki pary powinny zrobić, jest wspólne ustalenie solidnego budżetu ślubnego. Wiele razy podekscytowani nowożeńcy zaczynają rezerwować dostawców i robić zakupy bez uwzględnienia budżetu – a następnie zszokowani odkrywają, że wydali już większość swoich pieniędzy i nie mają wszystkiego, czego potrzebują. Planowanie ślubu to poważna sprawa, dlatego ważne jest ustalenie budżetu i śledzenie wydatków, abyście byli w stanie zrelaksować się w dniu ślubu. Tu przeczytasz jak ciąć koszty budżetu ślubnego

Przywiązanie do jednego rodzaju kwiatów

Kiedy rezerwujesz florystkę na rok przed ślubem, możesz tylko zgadywać, które kwiaty będą w twoim przedziale cenowym i dostępne w dniu Twojego ślubu. Jeśli nie wyobrażasz sobie tego dnia bez np. storczyków, możesz być rozczarowana. Aby temu zapobiec, wybierz alternatywne wersje. Przede wszystkim spróbuj myśleć w kategoriach kolorów i kształtów zamiast konkretnych kwiatów.

błędy podczas organizacji ślubu i wesela

Bridal look to nie tylko sukienka

Jeśli masz przewidzianą jakąś kwotę na swój ślubny wygląd, to niekoniecznie oznacza, że powinnaś kupić suknię w tej właśnie cenie. Jeśli nie kupujesz sukni stacjonarnie to pamiętaj, że musisz doliczyć przesyłkę oraz na 90%  będziesz potrzebowała poprawek krawieckich. Dodatkowo, o czym Panny Młode zapominają, Twój Bridal look składa się nie tylko z sukni, ale też z butów, bielizny, biżuterii, akcesoriów, bielizny, welonu itd. 

Za późno zamówiona suknia ślubna

Jeśli zamawiasz suknię ślubną przez internet, zrób to najpóźniej do półrocza przed wydarzeniem. Bardzo, ale to bardzo ważny w tym przypadku jest bufor czasu. Pamiętaj, że oprócz poprawek krawieckich, dopasowania itp, mogą zdarzyć się również takie sytuacje, że suknia przyjdzie np. niekompletna albo uszkodzona. Takie przypadki się zdarzają i należy brać na to poprawkę. Dlatego upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu na ewentualny margines błędu. To samo dotyczy sukienek druhen.

Za późno zarezerwowane pokoje dla Gości

To jeden z głównych punktów, jaki można wymienić mówiąc o tym jakie są błędy podczas organizacji ślubu i wesela. Jeśli decydujecie się na zapewnienie noclegu dla gości to nie możecie czekać z tym do ostatniej chwili. Jeśli bierzecie ślub w czasie tzw. sezonu wysokiego (np.wakacje, Boże Narodzenie, walentynki)  i nie patrzycie z wyprzedzeniem na dostępność hotelu, może okazać się, że nie będzie wystarczającej liczby wolnych pokoi. Sprawdźcie dostępność hoteli z rocznym wyprzedzeniem i zróbcie wstępną rezerwację, a później tylko doprecyzujcie finalną liczbę pokoi.

Pokusa kontrolowania 

Wierzę, że zatrudniacie utalentowanych profesjonalistów, którzy rozumieją Waszą wizję, dlatego ważne jest, aby pozwolić im wykonywać swoją pracę. Wiem, że to kuszące, aby kontrolować każdy szczegół, ale po początkowych spotkaniach, najlepiej trochę się wycofać, zaufać i przede wszystkim być otwartym na ich propozycje. Pamiętajcie, oni uczestniczą w organizacji wesela już kolejny raz, na natomiast Wy najprawdopodobniej pierwszy.

Brak pytań

Tak jak pisałam wyżej, ważne jest, aby ufać swoim dostawcom, ale ważne jest również, aby uzyskać wszystkie potrzebne informacje. Nie bójcie się zadawać konkretnych pytań, aby dokładnie zrozumieć za co płacicie i czy macie wspólne flow. Zawsze proście sprzedawców o doprecyzowanie ich wycen. Jeśli  kwiaciarnia przedstawi propozycję typu „ świeże, białe, kwiaty majowe” to koniecznie poproście o konkret – czy są to piwonie? Czy są goździki? Czy może jakieś inne? ”. Zadawanie tylu pytań profesjonalistom może być niewygodne, ale pomoże Wam w podejmowaniu świadomych decyzji w trakcie całego procesu.

Zatrudnienie przyjaciół do pomocy

Wasz najlepszy przyjaciel może i tworzy niesamowite playlisty , ale to nie znaczy, że będzie świetnym DJ-em weselnym. To samo dotyczy przyjaciółki, która mimo, że jest ekspertem od Instagramu, nie czyni jej fotografem. Nawet przy napiętym budżecie zawsze zalecam zatrudnienie profesjonalnych podwykonawców ślubnych z doświadczeniem. W przypadku, gdy zdecydujecie się nie zatrudniać florysty, a salę dekorować wraz z przyjaciółmi to musicie wiedzieć, że… będzie ciężko (!) Taki scenariusz sprawdza się zazwyczaj tylko wtedy, kiedy jedno z Was posiada wysokie umiejętności zarządzania zespołem. To muszą być jasne, twarde, zwięzłe komunikaty. Każdy musi wiedzieć za co odpowiada i jaki jest jego zakres, inaczej zapanuje chaos, a Wy będziecie biegać zestresowani w przeddzień (albo co gorsza w dzien!) ślubu. 

błędy podczas organizacji ślubu i wesela

Bycie Zosią Samosią 

Jeśli masz szczęście, że Twoi bliscy oferują Ci pomoc to skorzystaj z niej. Nie bądź Zosią Samosią! Deleguj i korzystaj z dostępnych możliwości. Na przykład Twoja mama, przyszła teściowa lub najlepsza przyjaciółka – jeśli chcą się zaangażować, znajdź coś dla nich, np. poszukiwanie sprzedawcy lub adresowanie zaproszeń. Jednak pamiętaj, że Ci wolontariusze nie pracują dla Ciebie więc bądź dla nich łaskawa 🙂 

Zapominanie o tym co najważniejsze

Pamiętajcie, że bierzecie ślub i zaczynacie wspólne życie. Bądźcie dla siebie dobrzy. Pewne napięcie, czy to między wami jako parą, czy z bliskimi, jest nieuniknione ze względu na ciężkie decyzje towarzyszące weselom. Pamiętajcie, dlaczego w ogóle zdecydowaliście się na ten skok i cieszcie się tymi chwilami. 

Teraz już wiesz jakie są najczęstsze błędy podczas organizacji ślubu i wesela. Starajcie się je zminimalizować, a wszystko pójdzie zgodnie z planem.