Obowiązki czy przywileje? Niezależnie jak do tego podejdziemy są rzeczy, które każda kobieta wybrana na tak ważną funkcję powinna wiedzieć. Dużo jest artykułów dedykowanych pannie młodej, niewiele jednak informacji można znaleźć na temat jej największego wsparcia czyli ŚWIADKOWEJ!

Będąc szczerą, nie znajdziesz tu być może zbyt wiele miodu i klepania po plecach, ale wierze, że stosując się do tych zasad Twoja rola stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza.

WYSŁUCHAJ PANNY MŁODEJ

Banał, ale jak ważny. Naprawdę warto na samym początku zapytać o wizje panny młodej co do ubioru świadkowej, oczekiwań, czy stylu wieczoru panieńskiego. Co więcej – dobrze jest się do tych odpowiedzi zastosować! Najprawdopodniej panna młoda wszystko już przemyślała lata temu. Zdążyło jej się to 5 razy przyśnić i milion razy wyobrażała sobie jak to będzie, ona wbrew pozorom naprawdę wie czego chce.

TO NIE TWÓJ DZIEŃ

Kolejna być może ogólna i oczywista rada, a jednak nie każda świadkowa ma tego świadomość. To nie Twoje widzimisie są obecnie najważniejsze. Obowiązki świadkowej to przede wszystkim spełnianie marzeń panny młodej, doradzanie, wysłuchanie i spełnienie w miarę możliwości wszystkich próśb. Także swoje osobiste dramaty i żale lepiej zostawić w domu. 

BĄDŹ JAK „MYŚLODSIEWNIA”

To bardzo trudne pamiętać wszystko co panna młoda mówiła, ale taka właśnie Twoja rola. Kiedy trzeba ugasić pożar wystarczy przypomnieć jej własne argumenty dlaczego np. postanowiła iść do ślubu w welonie, a nie wianku. Jednak pamiętaj! Pomaganie w podejmowaniu decyzji nie powinno zamienić się w podejmowanie decyzji za nią – NIGDY. To jej dzień i jej wybory, ostatnie słowo leży po stronie panny młodej. Potraktuj ten punkt jako ogromną troską o Waszą dalszą relacje już po ślubie. obowiązki świadkowej

CO Z TĄ RODZINĄ?

Świadkowa to osoba, która po pierwsze nie wchodzi w konflikty z rodziną i zawsze trzyma stronę panny młodej (przynajmniej na forum). Po drugie będzie po pierwsze, ponieważ jest fundamentalne i najważniejsze. Rodzina to bardzo delikatny temat. W obowiązki świadkowej wchodzi ten bardzo istotny element, jakim jest właśnie unikanie konfliktów.

ZRÓB TO DLA NIEJ

To bardzo trudne wyzbyć się ocen i osobistych odczuć na temat obcych ludzi takich jak goście na wieczorze panieńskim. Mimo to zrób co w Twojej mocy, aby wszyscy byli zadowoleni. Nawet jeśli nie czujesz chemii z koleżankami panny młodej pamiętaj, że są to najprawdopodbniej bardzo ważne dla niej osoby. Spróbuj się dogadać i powtarzaj sobie w duchu „robię to dla niej, robię to dla niej” – to zawsze pomaga!  

TO NIE MUSI BYĆ TAKIE TRUDNE

Wszystko co robisz i planujesz już wymyślono. Nie Ty pierwsza nie ostatnia jesteś świadkową i organizujesz wieczór panieński. Usiądź zrób listę co masz do zrobienia, poszukaj inspiracji, a jeśli totalnie sobie nie radzisz –  POPROŚ O POMOC! Nie daj sobie wmówić, że obowiązki świadkowej to przede wszystkim zorganizowanie wszystkiego samemu. Nie! Zawsze w damskim gronie znajdzie się ktoś kto ma flow do organizacyjnych rzeczy i chętnie wesprze Cię we wszystkich działaniach. 

NIE BĄDŹ ZOSIĄ SAMOSIĄ

Robienie wszystkiego samemu to nigdy nie jest dobry pomysł. Wieczór panieński to uroczystość, jak każda inna – tylko trzeba ją dobrze zaplanować. Koniecznie rozdziel zadania między koleżanki panny młodej. Dzięki przekazaniu zadań, reszta dziewcząt będzie się czuła równie ważna i doceniona. To Ty masz trzymać rękę na pulsie, ale najważniejsza jest praca grupowa.

PILNUJ DEADLINÓW

Ułatwi to życie nie tylko Tobie, ale również pannie młodej. Bardzo dużo się dzieję podczas przygotowań do tak ważnego dnia jak ślub. Obowiązek świadkowej to być deadlinem. 

ZACHOWAJ SPOKÓJ

Tylko spokój Cię uratuje, natomiast w sytuacjach krytycznych bądź przede wszystkim szczera z panna młodą. Jeśli czegoś się nie da to się nie da. Nie wal głową w mur, bez sensu tracić energię na coś czego nie można zmienić. Szczera rozmowa pomaga oczyścić atmosferę i zdjąć z siebie poczucie, że dajesz plamę. Co więcej, może się przy okazji okazać, że to drobiazg, na którym bardziej zależało Tobie niż pannie młodej. 

 

I pamiętaj, panna młoda chce żebyś przeżywała z nią ten cudowny dzień, szał przygotowań, żebyś była przy niej i się z nią bawiła, więc na koniec najważniejsze girls just wanna have fun. So, H A V E  F U N!

 

Autor: Agnieszka Chojnacka – Wieczory Panieńskie 

 

Szukasz pomysłu na wieczór panieński? Przeczytaj artykuł >> Wieczór panieński – pomysły i praktyczne porady