Planowanie ślubu i wesela spędza Wam sen z powiek? W przypadku, gdy zabieracie się za to sami to pamiętajcie, że są pewne kwestie, które musicie wiedzieć. Jeśli zastanawiacie się, czy coś Wam umknęło (albo czy zwyczajnie macie wszystko pod kontrolą), zapoznajcie się z listą, którą przygotowałam specjalnie dla Was. 

1. Komfort gości 

Zanim zdecydujecie się na miejsce, przeanalizujcie ile faktycznie zapraszacie gości. Nie pozwólcie, żeby było zbyt mało miejsca ponieważ zaproszone osoby będą czuły się niekomfortowo i nie będą mogli rozwinąć swoich umiejętności tanecznych na parkiecie. Zbyt duża sala też nie jest dobrym pomysłem, ponieważ w zbyt obszernych przestrzeniach goście się „zgubią” i niestety da to efekt pustki. Dlatego, nawet jeśli od dawna macie już wymarzoną salę weselną to najpierw dokładnie sprawdźcie czy jej wielkość odpowiada ilości osób jaką chcecie zaprosić. Jeśli nie, sugeruje poszukać czegoś innego 

2. Sprawdźcie datę ślubu

Dowiedzcie się z wyprzedzeniem, czy data Waszego ślubu nie przypada tego samego dnia, co konferencja branżowa, spacer charytatywny lub inne lokalne wydarzenie, które mogą wpłynąć na ruch uliczny i dostępność pokoi hotelowych. Ten punkt tyczy się głównie większych miast, ale również obiektów które w swoim zwyczaju mają organizację nie tylko wesel, ale też imprez biznesowych. 

Planowanie ślubu i wesela - 16 wskazówek

3. Słuchajcie Matki Natury

Zwróćcie uwagę na pogodę i inne potencjalne niedogodności. Znane są sytuacje, kiedy to goście wręcz uciekają z gorących wesel namiotowych albo, gdy klimatyzacja powoduje gęsią skórkę u niejednej osoby. Jeśli bierzecie ślub w lecie to nie zapominajcie o komarach. Zwłaszcza, gdy przyjęcie jest w lesie albo nad wodą. Zapytajcie o to managera obiektu, on najlepiej będzie wiedział czy insekty lubią ich obiekt i jak sobie z nimi radzić. A jeśli marzycie o ceremonii podczas zachodu słońca, upewnijcie się, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik (pamiętajcie, że ceremonia w takiej scenerii to wyścig z czasem i musi być bardzo dobrze zaplanowana).  Ah!  – i zawsze, zawsze miejcie Plan B na nieoczekiwaną zmianę pogody.

4. Rozmawiajcie z podwykonawcami 

Pytajcie dostawców o polecenia – pozwólcie jednemu dostawcy doprowadzić Was do drugiego. Zwłaszcza jeśli nie macie „swoich ludzi”, a nie chcecie zatrudniać takich z przypadku. Możliwe, że Wasz fotograf ślubny może polecić wspaniałą florystkę, a kierownik recepcji powinien wiedzieć, który zespół potrafi porwać tłumy.

5. Skoncentrujcie się na organizacji

W plannerze ślubnym przetrzymujcie całą korespondencję z dostawcami, notatki sporządzane podczas spotkań oraz zdjęcia lub arkusze z czasopism, które dostawcy chcą zobaczyć. Stwórzcie specjalny folder, na swoich telefonach albo komputerach, gdzie będziecie mieli szybki dostęp do ważnych numerów telefonu. 

6. Zostaw trochę miejsca w portfelu

Pamiętajcie, żeby zawsze zakładać margines błędu podczas planowania budżetu. Konieczne jest przeznaczenie dodatkowych 5/10 %  pieniędzy na wydatki związane z niespodziankami, takie jak drukowanie dodatkowych zaproszeń z powodu błędów, dodatkowych potrzeb krawieckich, czy parasoli na deszczowy dzień. 

7. Nie bójcie się pytać

Dostawcy powinni być Waszymi zaufanymi ekspertami podczas procesu planowania. Pracując z nimi, powinniście się czuć swobodnie -nawet jeśli okaże się, że w ostatniej chwili chcecie zmienić Wasze pierwsze założenia.  Najważniejsze jest poczucie, że możecie z nimi szczerze porozmawiać o tym, czego chcecie. Ich zadaniem jest powiedzieć Wam, co możecie, a czego nie możesz zrobić, biorąc pod uwagę budżet ślubny.

8. Stwórzcie jednolite zasady dla dzieci

Macie cztery możliwości: możecie powitać dzieci z otwartymi ramionami, możecie zdecydować o ślubie „tylko dla dorosłych”, możecie uwzględnić tylko najbliższą rodzinę, lub możesz wynająć opiekę dla dziećmi w celu zapewnienia im opieki podczas przyjęcia. Aby nie dopuścić do zranienia uczuć, rozsądnie jest unikać pozwalania niektórym rodzinom na przyprowadzanie dzieci, podczas gdy innym powiedzieliśmy, że wesele jest bez nich.

9. Ustalcie priorytet zapraszanych gości

Zróbcie listę gości według zasady „poziomów pierwszeństwa”. Wpiszcie najbliższą rodzinę i najlepszych przyjaciół na szczycie listy; następnie ciotki, wujki, kuzyni i  bliskich znajomych, bez których nie wyobrażasz sobie świętowania. Pod tym listujcie dalszych znajomych, sąsiadów, współpracowników i tak dalej. Jeśli chcecie zrobić cięcia, zacznijcie od dołu, aż osiągniecie idealną liczbę.

10. Zróbcie to krok po kroku

Ułóżcie harmonogram planowania ślubu i wykonujcie wszystkie punkty jeden po drugim, w logicznej kolejności. Nie przyśpieszajcie i nie pomijajcie żadnych kroków. Nie zatrudniajcie żadnych sprzedawców przed potwierdzeniem daty, nie projektujcie swojego ciasta przed wyobrażeniem sobie kwiatów i motywu przewodniego i nie rezerwujcie zespołu, zanim nie zdecydujecie się na miejsce.

11. Podajcie dokładne wskazówki dojazdu

Upewnijcie się, że goście wiedzą dokąd jadą. Teoretycznie korzystanie z map online jest dość proste, ale czasami wskazówki mogą być mylne, zwłaszcza jeśli miejsce ceremonii mieści się w mało oczywistym miejscu. Zapytajcie managera Waszego obiektu o wydruki lub cyfrowe kopie zalecanych wskazówek dojazdu. 

Planowanie ślubu i wesela - 16 wskazówek

 

12. Miejcie wszystko na papierze

Dbajcie o to, żeby wszelkie niestandardowe zmiany w umowach z podwykonawcami były na piśmie. Nic się też nie stanie jeśli prześlesz do dostawcy wiadomość e-mail z potwierdzeniem: „Cześć, po prostu potwierdzam, że utrzymasz miejsce otwarte do 4 w nocy”.

 

13. Zaplanujcie harmonogram

Musicie upewnić się, że macie wystarczająco dużo czasu na ustawienie i dekoracje sali. Jeśli wynajmujecie miejsce, w którym sprowadzacie pomoc z zewnątrz, ustalcie kiedy dostawcy mogą przyjść, aby rozpocząć swoje prace. Sprawdź, czy mogą to zrobić dzień wcześniej, czy dopiero w dniu ślubu

15. Zapoznajcie się z zasadami

Przygotujcie się – zapytajcie księdza lub administratora miejsca, w którym będziecie mieć ceremonię o listę ograniczeń (jeśli istnieją). Na przykład, czy fotografowanie z lampą błyskową, nagie ramiona lub własna oprawa muzyczna jest zabronione? Jeśli ślub ma być na zewnątrz, to czy możecie wbić kołki namiotowe na trawniku (bardzo często jest to zabronione)?

16. Budżetujcie z głową

W budżetach ślubnych głównie chodzi o równowagę. Rozpocznijcie planowanie budżetu od sporządzenia listy kontrolnej najważniejszych elementów, takich jak muzyka, suknia ślubna, zaproszenia, kwiaty i fotograf, i przypiszcie każdemu priorytet – jeden jest najważniejszy, a trzy najmniej. Rozłóżcie koszty na wszystkie wypisane pozycje, mając na uwadze ich priorytet.  (Ale wszystko nie może należeć do priorytetu numer jeden!) Przykładowo, jeśli naprawdę liczy się designerska suknia i wspaniałe jedzenie, być może będziecie musieli wybrać proste zaproszenia i mniejsze kompozycje kwiatowe.

Przeczytaj też o najczęstszych błędach popełnianych przez Młode Pary, gdy w grę wchodzi planowanie ślubu i wesela KLIKNIJ TU