Rok 2010 zapoczątkował takie trendy weselne jak ściany z pączkami, czy charakterystyczne koktajle. W ostatnim dziesięcioleciu zaręczone pary coraz częściej poszukiwały kreatywnych alternatyw, zastępując tradycyjny wystrój ściankami z szampanem, słodkimi stołami czy barami z burrito.

Przez ostatnie dziesięć lat śluby i wesela ewoluowały prawie na każdej płaszczyźnie, od rozwijającej się technologii i stylu życia po połączenie kultur i wyznań. Ogólne priorytety pokoleniowe uległy zmianie, dlatego wesela znacznie się zmieniły. W miarę jak tysiąclecia nadal napędzają rynek wesel, pokolenie Z już wkracza w etap zaślubin. Codzienne korzystanie z mediów społecznościowych stało się rzeczywistością, co w znacznym stopniu rzutuje na wygląd TEGO DNIA. Dzisiaj chodzi, o to by mieć ten moment „wow” oraz dekoracje zapierające dech w piersiach rodem z Instagrama lub Pinteresta

Średni wiek zawierania małżeństw

Każdego roku średni wiek małżeństw stale rośnie. Ostatni rok nie był inny. Obecnie średni wiek kobiet w dniu ślubu wynosi 30, czyli dwa lata więcej niż w 2010 roku. Nieco większy kontrast zaobserwowano w przypadku mężczyzn, którzy pobierają się w wieku 34 lat, w porównaniu z 31 dekadę temu. Zmiana średniego wieku małżeństw wpływa na udział w finansowaniu wesela. Blisko połowa wszystkich par bierze duży udział w kosztach ślubu, w porównaniu z 42% w 2010 roku. Kiedy wzrasta średni wiek małżeństwa, pary mają tendencję do przejmowania większej odpowiedzialności zarówno w szczegółach ślubu, jak i w podziale wydatków.

Liczba gości spadła

Średnia wielkość ślubu w 2019 r. wynosiła ok. 131 gości, podczas gdy w 2010 r.  141. Jedną z teorii dlaczego tak się dzieje jest fakt, że dziesięć lat po studiach bliskie sieci przyjaciół mogą się z czasem zmniejszać, biorąc pod uwagę bliskość, bardziej złożone harmonogramy i sprzeczne priorytety. Innym czynnikiem, który może potencjalnie wpłynąć na średnią wielkość ceremonii, jest wzrost liczby ślubów o bardziej intymnych rozmiarach. Dzisiejsi nowożeńcy kładą nacisk na ich historię miłosną i swoich najbliższych.

Wyższe koszty

Koszt ślubów stale rośnie z powodu wielu czynników, od inflacji po sprzedawców z wyższą ceną. I chociaż liczba gości spadła w ciągu ostatnich 10 lat, średni wydatek na gościa znacznie wzrósł. W przeciągu dekady cena za jednego gościa wzrosła prawie dwukrotnie. Nie wspominając, że wesela stały się pełnymi weekendowymi doświadczeniami dla wielu par. Popularne stały się wesela trwające od dwóch do czterech dni. Takie imprezy są zazwyczaj bardzo zindywidualizowane i spersonalizowane, w przeciwieństwie do jednego dnia uroczystości.

Według danych goście są teraz traktowani bardziej niż kiedykolwiek. Pary kładą nacisk na komfort swoich gości – organizują specjalne przyjęcia powitalne, wręczają przepiękne prezenty, a już najbardziej skupiają się na cateringu. Nie dziwi nas już fakt, że w menu możemy spotkać więcej opcji wegetariańskich i wegańskich podczas całego przyjęcia.

W 2019 roku aż 47 procent par zdecydowało się na dodatkową rozrywkę dla gości, taką jak zatrudnienie artysty, zorganizowanie pokazu barmańskiego, czy koncertu na żywo.

Więcej o tym jak dobrze zaopiekować się gośćmi przeczytasz TUTAJ

Nie tylko latem

W 2010 roku lato zostało oficjalnie okrzyknięte „sezonem ślubnym”, a prawie jedna trzecia wszystkich wesel odbyła się w czerwcu i lipcu. Jednak obecnie coraz częściej można dostać zaproszenie na wesele organizowane jesienią. I to naprawdę jest dobry trend! Jeśli nie lubisz lejącego się z nieba żaru to idealnym rozwiązaniem będzie ślub we wrześniu, czy październiku. Na zmianę sezonowości wpływają również preferencje co do miejsc organizacji wydarzenia. Coraz częściej pary szukają sposobów na wyróżnienie się, a dotyczy to zwłaszcza wyboru miejsca ślubu i wesela.

trendy weselne

Powrót do kolorów

Od pewnego czasu rozwijają się trendy weselne powrotu do odważnej kolorystyki, jako motywu przewodniego. Podczas, gdy neutralne kolory miały swój moment przez całą dekadę (zgaszona róża lub tysiącletni róż, delikatny niebieski albo gołębi), najpopularniejszym kolorem wesel w 2019 roku był granat. W ostatnim dziesięcioleciu pary stawiały na odcienie bieli i zieleni. Podczas, gdy obecnie widzimy większą indywidualność, taką jak odważne kolory i wzory.

Trendy weselne pełne ekologii

Jak widać w ciągu ostatniej dekady, wszelkie zmiany w planowaniu ślubu są często bezpośrednio związane ze stanem społeczeństwa. Coraz więcej par organizuje ekologiczne i zrównoważone wesela w porównaniu z dekadą temu, kiedy jeszcze nie wprowadzono koncepcji ślubów bez odpadów. Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy o wiele bardziej świadomi ekologii. Dlatego pary chcą być tak zielone, jak to możliwe, np. wielu wybiera teraz elektroniczną formę Save the Day, a następnie dopiero wysyła zaproszenia.